УКРАЇНСЬКЕ РЕЄСТРОВЕ КОЗАЦТВО

Львівське обласне козацьке товариство
79024, м. Львів, вул. Богдана Хмельницького, 102 оф. 10

Головна » Цей день в історії » День вшанування Героїв Небесної Сотні

22-02-2015, 23:24

Нема хрестів, нема історії

Або про те, як козаки-реєстровці вшановували пам'ять Небесної Сотні

    Пекучий мороз, неочікувані обстріли, гучні вибухи, президент-запроданець, депутати-зрадники, пожежа у Будинку профспілок, більше півтисячі потерпілих та понад сотня, розстріляних провладними військовими, мітингувальників. Такі події переживала Україна 18-20 лютого 2014 року.

     Зараз, рік опісля тих трагічних подій за умов неоголошеної війни із нашим сусідом зі Сходу, Президент Петро Порошенко оголосив 20 лютого Днем вшанування Героїв Небесної Сотні.

День вшанування Героїв Небесної Сотні

Відгомін траурних подій підхопили козаки-реєстровці Львівщини. Вони  взяли участь у пам’ятному заході, який відбувся у с. Басівка, що неподалік Львова. Ця місцина вибрана через її історичну особливість. Адже саме тут 2010 року місцеві жителі віднайшли та відновили криївку УПА.  Основним ініціатором такого переродження криївки став місцевий житель Іван Попович. Тепер директор музею-криївки. Зі сльозами на очах він розповідав про майже столітньої давності події. Йому пощастило знайти львів’янку, яка належала до УПА. Саме вона, Володимира Кулик, яка була друкаркою, найбільше долучилася до автентичного відновлення криївки.  За її споминами, у бідонах зберігали архів карпатської «гілки» націоналістів. Одну з таких ємкостей закопали у Чорному лісі, на території Миколаївського району. Один бідон постійно носили зі собою. Пані Володимира згадувала, що за вказівкою їхнього командира Михайла Гнатіва (псевдо «Скорий») упівець Качмарик закопав такий бідон у таємному місці. Казав: навіть якщо «чубарики» (так називали облавників) знайдуть його, «феєрверк їм буде добрий». Очевидно, той (ще не знайдений) архів було заміновано… Коли у Басівці у 1955 році йшов останній бій упівців з енкаведистами, товариші Володимири стримували атаки противника, щоб вона встигла спалити документи. Захопили її лише після того, як облавники закидали криївку гранатами. Досі достеменно невідомо, скільки ще всього криється на нашій рідній землі.

    День вшанування Героїв Небесної Сотні

Це історичне місце особливе і  для козаків, адже будучи там, спускаючись під землю  у криївку, як ніколи, відчуваєш дух історії та в уяві зринають трагічні образи того часу.

    Активну участь  прийняли Жовківське та Сокальське районні товариства УРК. У програмі заходу, яку представили гостям організатори, козаки провели традиційний обряд посвяти, та головною родзинкою були гучні постріли з гармати і частування кулішем. Гості з превеликим задоволенням смакували козацьку страву. Для більшості з них це було вперше. Така старовина страва видалася напрочуд смачною та цікавою.

    Сподіваємося, що козаки Львівщини достойно долучилися до вшанування Дня Героїв Небесної Сотні, бо доки ми всі пам’ятатимемо про ті події, доти житиме пам'ять про наших полеглих Героїв.

 День вшанування Героїв Небесної СотніДень вшанування Героїв Небесної СотніОля Попруженко

Коментарі до новини (0)
Коментарів до цієї новини не публіковалось...
Ви не автризовані, тому не маєте права публікувати коментарі. Увійдіть на сайт або зареєструйтесь.