УКРАЇНСЬКЕ РЕЄСТРОВЕ КОЗАЦТВО

Львівське обласне козацьке товариство
79024, м. Львів, вул. Богдана Хмельницького, 102 оф. 10

Головна » Цей день в історії » Україна під покровом Пречистої Діви

7-10-2013, 14:09

Україна під покровом Пречистої Діви

На 14 жовтня припадає велике релігійне свято Покрови Богородиці. Крім того, воно має важливе історичне значення, бо саме цей день вважається Днем утворення Української Повстанської Армії, а також Днем українського козацтва! Чому саме так? Що вплинуло на поєднання цих подій? 

    Свято Покрови увібрало чимало народних звичаїв. Вважається, що до Покрови слід завершити усі польові роботи, аби урожай був у коморах, а поля були засіяні озиминою. Раніше учні саме тоді вперше йшли до школи, беручи горщик пшоняної каші, щоб «наука не йшла в ліс».
За станом погоди на Покрову дехто "передбачав", якою буде зима: якщо вітер з півночі, то зима буде холодною, якщо з півдня – теплою. Коли не випаде сніг, то не буде його і в листопаді, якщо журавлі ще не відлетіли у вирій, то холод притримається.

 

Історична довідка

    Свято Покрови Пресвятої Богородиці було встановлене на Русі в кінці Х - на початку ХІ століття. За переказами, йому передувала подія, що відбулася в місті Константинополі у Влахернському храмі 14 жовтня 910 року,  де зберігалася велика християнська реліквія – риза Богоматері. Але в той час у столиці Візантії тривала виснажлива війна, місто оточили вороги і жителі практично уже не могли оборонятися. Під час всеношної Служби Божої, що відправлялася у храмі, юродивий Андрій, якого знали як дуже побожну людину, побачив видіння. Над людьми, що молилися, з'явилася Богородиця разом із ангелами та святими. Вона покрила людей своїм омофором і молилася разом з ними. Юродивий сказав, що бачив Марію, яка плакала над людьми і молилася за мир. Усі присутні повірили, що Богородиця опікується світом, пильнує людство, застерігає його жити у мирі та спокої. Візантійцям вдалося зняти облогу і здобути перемогу. Відтоді і відзначається свято Покрови Божої Матері.

Козаки та повстанці: що їх об’єднує?

    За часів козаччини, де б не будували Запорізьку Січ, у її центральній частині завжди споруджували церкву Богородиці, яку козацтво вважало своєю заступницею. Тричі на рік збиралася козацька рада – на Різдво, Великдень та Покрову. Саме тому Покрова шановане козацьке свято.

    Через кілька століть багато козацьких традицій перейняли вояки армії УНР та УПА, які називали себе козаками. Вони вважали себе вільними людьми, без примусу ставали повстанцями, йшли в ліс, покидали домівки, рідню, мали схожу мету боротьби, адже теж хотіли домогтися незалежності України та створення окремої держави. Щодо схожості цих військових організацій, то у складі Української Повстанської Армії була молодша і генеральна старшина, використовувалися такі військові звання як хорунжий, сотник, осавул. Збереглися й назви військових частин армії як сотня, курінь. Не дивно, що днем заснування УПА вважають 14 жовтня 1942 року. Тепер ми можемо порівняти, яке значення мало свято Покрови для наших предків і яке має сьогодні.  

        Варто зазначити,  що продовжуючи давні славні  традиції  у нашому районі, активно діє козацька організація Всеукраїнської  громадської організації Українське Реєстрове Козацтво, яка налічує більше трьохсот козаків і берегинь. Козаки-реєстровці популяризують національні традиції,  здоровий спосіб життя, відроджують духовність та патріотизм серед молоді. У лавах  козаків є такі відомі особистості як Андрій Умрихін, багаторазовий переможець змагань з авіамодельного спорту, Лука Павлюк, організатор багатьох туристичних сходжень на вершини  Карпат, куратор багатьох  велопробігів, активний майстер велотуризму, Богдан Голуб – вчитель школи Кіокушинкан карате, який разом із своїми учнями неодноразово проводив показові виступи в містах та селах нашого району. Також є козаки і менш відомі, але вони докладають зусилля для розвитку і процвітання рідної України. 

Наш коментар

Свято Покрови нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід і є храмовим святом багатьох міст і сіл України. Завдяки козацтву виник новий тип Ікони – "Козацька Покрова", де під омофором Богородиці зображаються українські ієрархи, гетьмани і козаки. На хоругвах січовики також любили зображувати Покрову Богородиці, розпростерту над козаками... Недаремно сьогодні багато сіл носять назви " Покровка"," Покровське"," Новопокровка"… 
       Стало добрим звичаєм побувати 14 жовтня на Службі Божій, прикрасити домашню ікону Богоматері, згадати родичів чи знайомих, які пішли в похід, змушені десь воювати, боронячи Вітчизну, і помолитися за них. 

Оля Попруженко
Коментарі до новини (0)
Коментарів до цієї новини не публіковалось...
Ви не автризовані, тому не маєте права публікувати коментарі. Увійдіть на сайт або зареєструйтесь.