УКРАЇНСЬКЕ РЕЄСТРОВЕ КОЗАЦТВО

Львівське обласне козацьке товариство
79024, м. Львів, вул. Богдана Хмельницького, 102 оф. 10

Головна » Новини » Св. літургія на козацьких могилах у с. Пляшева

27-05-2013, 12:19
     Поблизу села Пляшева збереглося місце знаменитої драматичної битви загонів Богдана Хмельницького з польськими військами. В розпал бою, коли козацьке військо вже починало перемагати, підкуплений поляками Кримський хан Іслам Гірей ІІІ зрадив Богдана і, забравши його самого в полон, втік з поля бою. Козацьке військо лишилося без керівництва. На екстренній раді полковники вирішили припинити бій і відступати через болота. 
     Для прикриття відходу основних частин було залишено кілька невеликих загонів. Очевидець бою француз П'єр Шевальє так описував завершення цієї битви: "В одному місці серед болота скупчилося триста козаків і хоробро боронилися проти великого числа атакуючих, які натискали на них звідусіль. Повністю оточені, вони загинули. 
     Зараз і не відразу скажеш, що історико-архітектурний музей "Поле Берестечківської битви" знаходиться на острові, що називається Журавлиха. Навколо рівнина, поля та лісок вдалині. За легендою, назва озера виникла з поєднання слів "жура" і "лихо", бо після битви це місце було у буквальному розумінні вкрите кістьми загиблих. Черепи, кістки, зброю козаків і поляків селяни виорювали плугами і через 100, і через 200 років після битви. За останні 20 років знайдено близько сотні людських кістяків, чимало зразків тогочасної зброї та особистих речей. Розкопки довели, що у битві під Берестечком брали участь ще й донські козаки та московські стрільці. Скоріше за все, на боці Богдана Хмельницького. 
Різні джерела подають свою кількість військ, що брали участь у битві. Найбільш вірогідні цифри - близько 150 000 поляків проти 100 000 козаків. На боці Хмельницького було ще близько 30 000 татар Іслам-Гірея. Дотепер невідомо, чи була змова татарів з полякам.
      На території музею стоїть дерев'яна Михайлівська церква з с.Острів (перенесена у 1914р.), збудована ще до битви. Є легенда, що саме тут напередодні січі молився за перемогу гетьман. Перед іконостасом - сходи під землю. Підземний хід веде до саркофагу із рештками козаків. Тут створено велетенську гробівницю, вщерть заповнену людськими кістками. Через прозорі віконця видно прострілені та порубані черепи, зламані кості. Моторошно. Зараз неможливо з'ясувати, де останки польських гусарів, а де запорожців. Смерть зрівняла усіх. 
 
Коментарі до новини (1)
Пише користувач RKolodij (27 травня 2013 15:06):
Свято-Георгіївський чоловічий монастир на Козацьких могилах (с. Пляшева) Початок: 01 червня 2013 р.Б. Закінчення: 01 червня 2013 р.Б. Козацькі могили, поле Берестецької битви. У монастирі перебувають шановані та чудотворні ікони Божої Матері, частички мощей святих (св. влкмч. Параскеви П'ятниці, св. влкмч. Варвари, св. влкмч. і цілителя Пантелеймона та ін.) та преподобних Почаївських та Києво-Печерських Отців.

Паломники відвідають: - Георгіївський приділ - приділ Св. влкмч. Параскеви - Михайлівський дерев’яний храм - підземну усипальницю козаків, що полягли у боях за віру православну, а також музей Берестецької битви. Буде відслужено Божественну Літургію, а також заупокійну літію. За сприятливих погодніх умов прочани відвідають легендарну "козацьку яму" та "козацькі хрести" поблизу с.Острів. http://palomnyk.in.ua/?tt=1

Шановні брати козаки маємо ще одну цікаву нагоду до єднання. Запрошуємо відвідати місце знаменитої драматичної битви загонів Богдана Хмельницького з польськими військами, Поблизу села Пляшева, щоб злитися в єдиній молитві до Господа за полеглих у цій битві Козаків та за кращу долю Україні без потреби завойовувати її збройним шляхом.
Ви не автризовані, тому не маєте права публікувати коментарі. Увійдіть на сайт або зареєструйтесь.